SNM

Zmiana siedziby SNM2023-10-29

więcej »

Wielkie podziękowania dla Pani Haliny2023-07-11

więcej »

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Aktualności » Zapraszamy na V Ogólnopolską Konferencję Metodyczną Nauczycieli Muzyki

Zapraszamy na V Ogólnopolską Konferencję Metodyczną Nauczycieli Muzyki

 

Patronami merytorycznymi tegorocznej konferencji są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zaś sponsorem strategicznym jest firma Yamaha, która szeroko zaprezentuje swoje instrumenty, zestawy stereofoniczne, zorganizuje warsztaty dla uczestników konferencji i wieczorny koncert. Ucztę dla ducha zapewni tym razem Grzegorz Turnau, wspaniały artysta, pianista, aranżer, kompozytor, wokalista i poeta, wykonawca poezji śpiewanej.

 

Konferencja, jak zwykle, zapowiada się ciekawie. Oto kilka nowości, które przygotowaliśmy dla jej uczestników:

 

  • Minimalizujemy formę wykładów na rzecz prezentacji, pokazów, miniwarsztatów i innych form aktywnych. Drugiego dnia każdy będzie mógł wziąć udział w aż pięciu warsztatach w pięciu grupach.
  • Zaprezentujemy uczestników ogólnopolskiego programu Liderzy Animacji Muzycznej – zainicjowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki, wspartego dotacją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i objętego patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz firmy Yamaha.
  • Otwieramy „kącik multimedialny” – nauczyciele zainteresowani IT w nauczaniu muzyki będą mogli skorzystać z porad specjalistów, wymienić się doświadczeniem, zapoznać się z najnowszą ofertą nowoczesnych środków dydaktycznych, użytkowych programów muzycznych, programów multimedialnych, instrumentów elektronicznych i wirtualnych, tablic multimedialnych.
  • Zainteresowanych zapraszamy na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Chęcin i okolic, ufundowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Chęciny.

Hasło tegorocznej konferencji brzmi: „W każdym dziecku żyje muzyka” i to właśnie wokół związanego z nim szerokiego spektrum zagadnień skoncentrujemy nasze działania. Prezentacje i miniwarsztaty dotyczyć będą: animacji kulturalnej, form aktywności muzycznej, teatru i dramy, psychologii twórczości, nowatorskich technik wokalnych oraz technologii informacyjnych w edukacji.

 

Konferencję otworzy chór kameralny Fermata prowadzony przez Ewę Robak. Zespół ten – blisko związany z Instytutem Edukacji Muzycznej UJK – zdobywa uznanie publiczności i laury na najbardziej prestiżowych konkursach chóralnych, nie tylko dzięki wysokiemu kunsztowi i profesjonalizmowi, ale i szerokiemu repertuarowi, który obejmuje zarówno kanon chóralistyki, jak i bardzo interesujące opracowania muzyki rozrywkowej.

 

W zasadniczy temat konferencji wprowadzi nas prof. Janusz Król, zasłużony organizator seminariów, szkoleń i warsztatów dla nauczycieli-dyrygentów, konferansjer audycji muzycznych dla dzieci i młodzieży, prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pierwszego dnia dr Barbara Jedlewska, reprezentująca UMCS w Lublinie, uznana specjalistka w zakresie edukacji kulturalnej, wypowie się jako teoretyk, ale i jako praktyk na temat istoty animacji muzycznej i wyjaśni, dlaczego warto się nią zajmować; Adriana Wdziękońska – pedagog i animatorka współpracująca z Fundacją Muzyka Jest dla Wszystkich, z Toruńską Orkiestrą Kameralną, z filharmoniami w Bydgoszczy i Szczecinie – zaproponuje zabawy muzyczne dla dzieci, oparte na technikach kompozytorskich; Violetta Łabanow-Jastrząb – prezes Fundacji Muzyka Jest dla Wszystkich powie kilka słów o swoich doświadczeniach związanych z animacją muzyczną; Lilia Kowalska– wokalistka sesyjna i estradowa, autorka piosenek, przybliży nam nowatorską metodę nauki śpiewu – Speech Level Singing (SLS); Ewa Adamczyki Dawid Gacek zaprezentują możliwości edukacyjne Bum Bum Rurek, a dr Ewa Parkita z dr. Mirosławem Grusiewiczem przedstawią swoje pomysły na multimedia w edukacji.

           

Tradycyjnie na konferencji będą również obecni przedstawiciele wydawnictw edukacyjnych i muzycznych, sklepów, firm muzycznych i multimedialnych. Każdy uczestnik spotkania będzie mógł zapoznać się z ich pełną ofertą oraz skorzystać z rabatów i upustów przyznawanych przez firmy współpracujące ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Muzyki.

           

Drugi dzień konferencji jak zwykle wypełniony będzie warsztatami. W tym roku ich oferta jest bogatsza – każdy będzie mógł uczestniczyć w aż pięciu niezwykle atrakcyjnych, zajęciach.

 

Justyna Sobczyk (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie) w warsztatach Aktywne techniki teatralne w pracy nauczyciela muzyki – bądź liderem! pokaże, jak w twórczy sposób zastosować w działaniach muzycznych metody wykorzystywane w edukacji teatralnej. Dr Monika Kolasa-Hladikova (Instytut Edukacji Muzycznej UJK)– wokalistka, specjalistka w dziedzinie kształcenia wokalnego i muzycznego dzieci – poprowadzi warsztaty wokalne W każdym dziecku drzemie śpiewak. Cees van Loon i Gerard van Ommeren – uznani holenderscy dydaktycy muzyki, znani naszym czytelnikom z prezentowanych na łamach „Wychowania Muzycznego” propozycji metodycznych, w praktyce wyjaśnią, na czym polega Doświadczanie muzyki żartem i zabawą, prezentując działania,w którychelementami dominującymi będą ruch, pantomima, taniec oraz gra na instrumentach. Adam Kwapiński zajęciami tanecznymi Tańce celtyckie wprowadzi nas w klimat kultury celtyckiej i pozwoli doświadczyć radości płynącej ze wspólnej zabawy w roztańczonym kręgu, a warsztaty zaproponowane przez firmę YamahaKażdy może grać – wykorzystanie elektronicznych instrumentów klawiszowych na zajęciach muzycznych – z pewnością zainspirują nauczycieli do wszechstronnego wykorzystania instrumentów klawiszowych zarówno na lekcjach muzyki, jak i podczas muzycznych zajęć pozalekcyjnych.

           

Oto co – w bardzo dużym skrócie – założyliśmy sobie jako organizatorzy. Zapraszamy 19 i 20 kwietnia do Kielc, do hotelu Tęczowy Młyn. Wprawdzie tym razem obiekt usytuowany jest na obrzeżach miasta, a nie w lesie czy nad jeziorem, za to nikt nie powinien mieć problemu z dojazdem. I całe szczęście, bo koniecznie trzeba to samemu zobaczyć, usłyszeć, przeżyć, poczuć atmosferę. Chcemy pobyć razem, porozmawiać, podyskutować, pośmiać się… Zapraszamy Was wszystkich bardzo serdecznie! Takiego wydarzenia nie możecie przegapić!

 

Zapisz się na konferencję