Nasi Goście − Edukatorzy
Klaudia Ligorowska − rytmiczka, pedagog, nauczycielka edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, stworzyła i prowadzi Nutki dla Smyka
Wykształcenie
Swoje umiejętności rozwijała na certyfikowanych kursach z logorytmiki, pedagogiki zabawy, koncepcji uczenia się muzyki wg E. E. Gordona, warsztatach improwizacji fortepianowej, metodyki nauczania rytmiki, w tym na Ogólnopolskich Warsztatach Rytmicznych w Pile.
Doświadczenie zawodowe
Prowadzi zajęcia rytmiki we wrocławskich placówkach oświatowych oraz autorskie muzyczno-językowe w Narodowym Forum Muzyki. Współpracuje również z Muzeum Pana Tadeusza, gdzie prowadzi Rodzinne Poranki Muzyczne dla dzieci oraz z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dla której organizuje i prowadzi praktyki studenckie. Współpracowała z Telewizją Polską przy tworzeniu programu Wesoła nauka, prowadziła zajęcia na studiach podyplomowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, pracowała jako trener nauczycieli polonijnych w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska".
Inne
Jej prywatną inicjatywą są Nutki dla Smyka. Tworzy materiały dydaktyczno-muzyczne, pisze wiersze i piosenki dla dzieci. Ostatnio wydała książkę i płytę pt. Dzieckiem fajnie być.
Spis treści |
Warto zobaczyć
Nutki dla Smyka – strona www
Nutki dla Smyka – Facebook
Nutki dla Smyka – kanał na YouTube
Śpiewaj z nami |
Kiedy pada deszcz |
Pięć małych kotków |
Kolorowe kredki |
Aleja kota |
Cicho sza |
Aleksandra Szymańska (Dudycz) − rytmiczka, dyrygentka chóralna i animatorka kultury
Wykształcenie
Średnią szkołę muzyczną ukończyła w specjalnościach rytmika oraz wokalistyka. Jest absolwentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu dwóch kierunków: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz teoria muzyki. Poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie rytmiki E. Jaques-Dalcroze’a, teorii uczenia się muzyki według E. E. Gordona oraz dyrygentury i śpiewu na licznych konferencjach i warsztatach w których bierze udział.
Doświadczenie zawodowe
Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od lat prowadzi rytmikę w przedszkolach, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzelinie prowadzi chór oraz zajęcia z kształcenia słuchu i audycje muzyczne, w Policealnym Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu uczy wiedzy o muzyce, prowadzi warsztaty dźwięków konkretnych i improwizowanych oraz projekty interdyscyplinarne.
W Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu zainicjowała oraz prowadzi Rodzinne Poranki Muzyczne, Działa w Fundacji Sound Factory, w ramach której organizuje spektakle dla dzieci. Współpracuje z Centrum Edukacyjnym Narodowego Forum Muzyki, śpiewa w Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym, prowadzi Chór Melomana, jest asystentem prof. dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny w Chórze Fenix. Od 2020 roku współpracuje również z firmą Nutki dla Smyka, a od 2021 roku prowadzi także zajęcia dla dzieci w Operze Wrocławskiej.
Kasia Zaniat − muzyk, muzykoterapeuta, pedagog, songwriter, stworzyła markę MuzyKat | Muzykalnie dla dzieci
Wykształcenie
Absolwentka PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach klasy fortepianu Magdaleny Lisak, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach klasy klawesynu Marka Toporowskiego, Accademii Internazionale della Musica di Milano klasy klawesynu, klawikordu, fortepianu i organów. Ukończyła − z certyfikatem językowym C2 Plida − kursy języka włoskiego na Universita' per Stranieri di Siena.
Doświadczenie zawodowe
Zawodowo związana jest z umuzykalnianiem dzieci w wieku przedszkolnym. W latach 2005−2010 prowadziła szkołę muzyczno-językową Arte Affari, specjalizującą się w nauce języka włoskiego. Jest tłumaczem w Chorzowskim Teatrze Rozrywki. Między innymi współtworzyła dla niego przekład libretta do spektaklu Pinokio. Il grande musical. Od 2020 prowadzi profil MuzyKat | Muzykalnie dla dzieci
Inne
W wieku 16 lat w profesjonalnym studio Radia Katowice nagrała swoją pierwszą kasetę „Uzupełniam czas”. W roku 2019 brała udział w Ogólnopolskich Warsztatach Muzycznych „PoluZone” Kuby Badacha. Od tego czasu sukcesywnie pisze aranżuje i nagrywa piosenki, występuje publicznie, tworzy słuchowiska umuzykalniające, a swoje działania pedagogiczno-muzyczne przenosi do przestrzeni internetowych. Jej pasją jest również fotografia. Prywatnie mama dwóch nastolatek i żona Włocha:).
Warto zobaczyć
MuzyKat | Muzykalnie dla Dzieci − kanał na YouTube
MuzyKat | Muzykalnie dla Dzieci – strona www
Odpuszczam |
Kto to taki? |
Co przyniesie jesień?
|
Zima się zaczyna |
Kto puka do drzwi? |
Walc na dwa |
Jacek Tarczyński − pedagog, nauczyciel muzyki, autor licznych opracowań metodycznych, pomocy dydaktycznych, piosenek szkolnych i aranżacji
Wykształcenie
Magister pedagogiki Wydziału Wychowania Muzycznego WSP w Kielcach, ukończył studia podyplomowe Wychowania muzycznego według idei Carla Orffa w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Tańca i muzyki w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Orff Schulwerk w Universität Mozarteum w Salzburgu, uczestniczył w kilkunastu krajowych i międzynarodowych seminariach i kursach doskonalących, posiada licencje na prowadzenie szkoły muzycznej Yamaha oraz na nauczanie gry na keyboardach w tychże szkołach.
Doświadczenie zawodowe
Pracował w szkolnictwie powszechnym jako nauczyciel muzyki oraz jako nauczyciel akademicki. Był współautorem oraz prowadził edukacyjne programy w TVP Łódź z cyklu „Rzepka” oraz „Obieżyświat”, prowadził audycje muzyczne dla dzieci w Filharmonii Łódzkiej. Współpracował też ze Szkołą Muzyczną Casio przy projekcie edukacyjnym „Muzyczne podróże Zebrusia”.
Od kilkunastu lat prowadzi samodzielną działalność. Jej podstawą stanowią zajęcia dla dzieci oraz kursy dla nauczycieli. Na swoim koncie ma prawie 200 przeprowadzonych szkoleń dla nauczycieli z polski i innych państw europejskich, w których udział wzięło około 6000 osób. Obecnie też wspólnie z Filharmonią Łódzką i Polskim Towarzystwem Carla Orffa prowadzi projekt edukacyjny pt. „Odkrywcy muzyki” oraz samodzielnie „Solfonki to nie tylko dzwonki”, „Odkrywcy muzyki w sieci”, „Muzyka w przedszkolu i szkole”.
Inne
Jacek Tarczyński jest stałym gościem naszych konferencji, jego warsztaty cieszą się niezmiennie wyjątkowym zainteresowaniem. Prawie co roku przedstawia nam własne pomysły i metody dydaktyczne, za każdym razem inne, oryginalne, ciekawe. Jest on człowiekiem nad wyraz twórczym metodycznie. Każdą sytuację, przedmiot codziennego użytku potrafi wykorzystać do wspólnej zabawy muzycznej i ćwiczeń rozwijających umiejętności muzyczne i muzykalność. Inspirację czerpie z różnych źródeł – głównie z idei pedagogicznych i twórczości Carla Orffa. Podczas swoich zajęć nie uczy on dzieci odtwarzać, wykonywać, słuchać muzyki, ale przede wszystkim razem z nimi współtworzy muzykę i łączy w integralną całość zadania twórcze, piosenki, tańce, akompaniamenty i zabawy. Muzyka, która jest w centrum jego działań dydaktycznych, wnosi radość i pobudza kreatywność. Naczelnym przesłaniem, motorem jego wszelkich działań stanowi twórczość i improwizacja.
Warto zobaczyć
Muzyka w przedszkolu i szkole – Carl Orff Carmina Burana |
Jesień-jesieniucha |
Jedzie pociąg z daleka |
Muzyczne podróże Zebrusia |
Igor Nowicki − pianista, klawiszowiec, aranżer i pedagog
Wykształcenie
Absolwent Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego
Doświadczenie zawodowe
Uczy grać na instrumentach klawiszowych od 20 lat. Jest praktykującym muzykiem, aktywnie gra i nagrywa. Przez ostatnie 10 lat współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Irena Jarocka, Justyna Steczkowska, Atrakcyjny Kazimierz, Sławek Wierzcholski, Nocna Zmiana Bluesa, Maria Rodriguez (CU), Steve Kindler (USA), Eddie Angel (UK), Sławek Uniatowski, Krystyna Prońko, Strusie 4. Prowadzi lekcje gry na pianinie i keyboardzie w toruńskiej E-Szkole Muzycznej
Inne
Porusza się w wielu nurtach tak zwanej muzyki rozrywkowej, występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, grać na instrumentach klawiszowych uczy tak, aby nauka sprawiała przyjemność.
Warto zobaczyć
Igor Nowicki − kanał na YouTube
Zimowe ARTefakty - muzyczne ABC z organami Hammonda |
Kolędowo na jazzowo
|
Imagine |
Jednego serca |