II OKMNM, Kazimierz Dolny 2010
Kazimierz Dolny, 9-10 kwietnia 2010 r.
Organizatorzy:
-
Redakcja czasopisma „Wychowanie Muzyczne w Szkole"
Program:
9 kwietnia 2010 (piątek)
Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, ul. Szkolna 1
10.30-14.00 Otwarcie i obrady plenarne (GZS, ul. Szkolna 1)
-
Koncert w wykonaniu uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym
-
Chopin w kulturze muzycznej XIX wieku – dr Barbara Literska
-
Obecność Chopina we współczesnej kulturze i w życiu Polaków - prof.dr hab. Stefan Bednarek
-
Chopin w powszechnej edukacji muzycznej XXI wieku – dr Mirosław Grusiewicz
14.00-15.30 Przerwa obiadowa (DPT, ul. Małachowskiego 17)
15.30-19.00 Obrady plenarne oraz prezentacje podręczników i pomocy dydaktycznych (GZS ul. Szkolna 1)
-
Artystyczne zajęcia uzupełniające w gimnazjum.Założenia i praktyka – Grzegorz Ajdacki,Piotr Kaja
1. Wydawnictwo Nowa Era
2. MAC Edukacja
3. Wydawnictwo Pedagogiczne Operon
4. WSiP
19.30-20.45 Koncert, widowisko muzyczne Pieśń z Pieśni (Fara Kazimierska, ul. Zamkowa 6)
21.00 Kolacja z imprezą integracyjną
10 kwietnia 2010 (sobota)
Dom Pracy Twórczej SDP, ul. Małachowskiego
9.00-15.00 Warsztaty w grupach (sale wykładowe Domu Pracy Twórczej SDP)
Warsztaty:
-
Jerzy Burdzy – Muzyka ludowa w szkole XXI wieku
-
Jerzy Dyląg – Wspieranie rozwoju emocjonalnego i etyczno-moralnego ucznia w działaniach muzycznych
-
Sylwia Majewska – Chodzone i gonione, czyli piękne tańce dawnych wieków
-
Jacek Tarczyński – Aktywne formy wychowania muzycznego w praktyce nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego
15.00-16.00 Obiad
Do pobrania:
Patroni:
Kazimierz 2010
Honory gospodarza pierwszego dnia obrad pełnił Jerzy Arbuz - dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Kilka słów na otwarcie konferencji zebranym nauczycielom przekazali również Artur Szklener - zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina; Maciej Żurawiecki - zastępca burmistrza Miasta Kazimierz Dolny oraz Mirosław Grusiewicz - prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki.
Część artystyczną powitania przygotowała i poprowadziła Monika Kubiś-Arbuz. Koncert, którego bohaterami byli uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, składał się z trzech odsłon. W czasie inscenizacji teatralno-muzycznej przenieśliśmy się na chwilę w czasy Kazimierza Wielkiego, aby po powrocie z tej niezwykłej podróży - w części drugiej -zachwycić się pieśniami i tańcami ludowymi z Lubelszczyzny, a na końcu wysłuchać kilku zaprezentowanych przez chór szkolny współczesnych pieśni a cappella.
Szkolnej sali widowiskowej Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym mógł pozazdrościć niejeden nauczyciel.
Przedpołudniowa część pierwszego dnia konferencji upłynęła pod znakiem Chopina. Wypełniły ją trzy referaty: Chopin w kulturze muzycznej XIX wieku Barbary Literskiej, Obecność Chopina we współczesnej kulturze i w życiu Polaków Stefana Bednarka oraz Chopin w powszechnej edukacji muzycznej XXI wieku Mirosława Grusiewicza.
W przygotowaniach do konferencji pomagali i jej obsługą zajęli się młodzi adepci edukacji muzycznej - studenci i absolwenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Wydziału Artystycznego UMCS: Joanna Piątek, Magdalena Gruszkiewicz, Karolina Pietrzak, Paweł Urban oraz Anna Waligóra.
Popołudnie upłynęło pracowicie. Grzegorz Ajdacki z Piotrem Kają w czasie wykładu dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat artystycznych zajęć uzupełniających w gimnazjum; Jacek Tarczyński przeprowadził pokazowe zajęcia muzyczne z dziećmi młodszymi; a wydawnictwa pedagogiczne: MAC Edukacja, Nowa Era, Operon, WSiP, Juka, Krzysztof Pazdro, Pani Twardowska prezentowały swoją ofertę na sali widowiskowej i na stoiskach przygotowanych na korytarzach i w holu szkoły.
Dla wszystkich zmęczonych i spragnionych przygotowaliśmy catering, który był dostępny przez cały dzień. Szczególnie tłoczno przy stole robiło się w wyznaczonych przerwach kawowych.
Pamiątkowe zdjęcia - nieodłączny element tego typu spotkań. Zdjęcia chętnie robiono w murach szkolnych
.... oraz na zewnątrz budynku, wzniesionego na początku XIX wieku, który jednak poprzez obszerny dziedziniec, krużganki przy wejściu oraz masywne ale i stylowe mury i sklepienia, sprawiał wrażenie renesansowej budowli.
Być w Kazimierzu i ominąć wąwozy, w których pachnie wiosną? Niemożliwe. Spacery były więc niemal obowiązkowym punktem programu. Przy okazji mogliśmy się lepiej poznać i w swobodnej rozmowie wymienić się doświadczeniami.
Wieczorem w romantycznej scenerii Fary Kazimierskiej mieliśmy okazję obejrzeć wersję koncertową widowiska Pieśń z Pieśni, słowem nawiązującego do starotestamentowej Pieśni nad Pieśniami, a muzyką do klasycznego musicalu. Libretto były dziełem lubelskiego barda Jana Kondraka, muzykę napisał Zbigniew Łapiński, a kierownictwo muzyczne zespołów instrumentalnego oraz wokalnego, które tworzyli lubelscy muzycy zawodowi i młodzież z lubelskich szkół wyłoniona w drodze castingu, objął Tomasz Momot.
Po koncercie - zamiast uroczystej kolacji - ognisko na świeżym powietrzu. W menu kuchnia polowa z posiłkami na gorąco.
Drugiego dnia w salach wykładowych Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu odbyły się warsztaty. W rytmie pawany, kontredansa czy menueta przeprowadziła swoje zajęcia Sylwia Majewska. Panie, które zgłosiły się na warsztaty (tematyką nie był zainteresowany żaden z panów) przeniosły się na chwilę w elegancki świat dworskich manier i etykiety.
Na warsztatach Jerzego Dyląga Wspieranie rozwoju emocjonalnego i etyczno-moralnego ucznia w działaniach muzycznych nie zabrakło instrumentów orffowskich, muzykowania, gry i śpiewu.
Jacek Tarczyński do Kazimierza przywiózł nowe pomysły i rekwizyty, a jego propozycje - pełne ekspresji, a zarazem głęboko przemyślane i zaplanowane - z pewnością stały się źródłem inspiracji dla uczestników prowadzonych przez niego warsztatów.
Ostatnie wymiany zdań, wrażeń i adresów. Konferencje to przecież nie tylko dokształcanie, zdobywanie nowych doświadczeń, ale również nowe znajomości i przyjaźnie, które na pewno warto rozwijać.
. Przy stoisku ?Wychowania Muzycznego w Szkole? bywało czasami tłoczno. Część osób przeglądała czasopisma na miejscu, inni po promocyjnych cenach nabywali numery bieżące i archiwalne, a wszyscy ?obowiązkowo? otrzymywali deklaracje członkowskie Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki.