Koncert Źródło
Piotr Chilimoniuk (fortepian) ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalno-Aktorskiego w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego. Adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Instrumentalnej Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Koncertuje jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy oraz akompaniator.
Jakub Niedoborek (gitara) ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie gitary prof. A. Gruszki. Adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Instrumentalnej Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Laureat wielu konkursów, m.in. Łazienkowskiego Konkursu Gitary Klasycznej w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. E. Jurkowskiego w Tychach. Współtworzy zespoły: Por Fiesta, Aires de los Andes, El Duende, Tanguillo.
Elwira Śliwkiewicz-Cisak (akordeon) ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie akordeonu prof. L. Puchnowskiego. Adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Instrumentalnej Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, nauczyciel akordeonu w lubelskich szkołach muzycznych. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą II stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej.
Orkiestra św. Mikołaja – folkowy zespół, założony w 1988 roku, działa przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zagrał on ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą, uczestniczył w wielu festiwalach, koncertach radiowych i telewizyjnych. W swoim dorobku ma 11 albumów – płyt CD i taśm MC. Jest dwukrotnym laureatem Folkowego Fonogramu Roku: w 1998 za płytę Kraina Bojnów; w 2006 za płytę Huculskie muzyki. W 2005 roku Orkiestra św. Mikołaja, jako pierwszy zespół folkowy, za popularyzację kultury ludowej otrzymała Honorową Nagrodę im. Oskara Kolberga. Członkowie Orkiestry zainicjowali Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”, organizowany corocznie od 1991 roku w Lublinie, powołali Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, współredagują Pismo Folkowe „Gadki z Chatki” – jedyny w Polsce, wydawany od 1996 roku, dwumiesięcznik poświęcony muzyce folkowej.
Grupę wyróżnia czerpanie pomysłów w swoich aranżacjach z folkloru słowiańskiego, przede wszystkim polskiego, łemkowskiego i huculskiego, stosowanie wyłącznie instrumentów akustycznych, w tym wielu egzotycznych i rzadko spotykanych oraz operowanie techniką tzw. „białego” śpiewu. Najnowszy repertuar Orkiestry ma szczególnie rozbudowaną strukturę melodyczną. Jest to muzyka wielopłaszczyznowa – często muzycy snują jednocześnie, równoległe do siebie opowieści, które wchodzą w zaskakujące interakcje. Frazy nawiązują zarówno do tradycji muzycznych, jak i do muzyki współczesnej. Każdy utwór stanowi kolaż, który jest tłem dla tematów piosenek.