Razem z „Mazowszem”. Fotorelacja z konferencji
Autor: Mirosław Grusiewicz (oprac.), Ryszard Popowski (zdjęcia)
W dniach 12–13 maja 2017 roku w Karolinie w Otrębusach, w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pod hasłem Muzyka polska w edukacji otwartości i dialogu odbyła się IX Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia.
01. Miejsce konferencji i nasz partner – PZLPiT „Mazowsze” zdecydowanie dodatnio wpłynęli na jej przebieg. Jest tu bardzo dobre zaplecze infrastrukturalne: Matecznik Mazowsze to nowoczesny, świetnie wyposażony kompleks, wprost idealny dla naszych potrzeb. Na miejscu mieliśmy też bazę hotelowo-gastronomiczną, a wszystko w scenerii zabytkowego parku i dworu z dala od ruchu miejskiego. Goszcząc przez parę dni w siedzibie „Mazowsza” nie tylko mogliśmy bliżej poznać tę ważną dla naszego kraju instytucję kultury, ale i poprzez partnerskie i życzliwe relacje z gospodarzami poczuć się jej częścią.
02. Na inauguracji sala widowiskowa na 600 miejsc zapełniła się po brzegi. Nie tylko licznie zjawili się nasi uczestnicy, ale – co bardzo miłe – na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały okoliczne szkoły i chóry, w tym działające w programie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Nauczyciele z uczniami tłumnie przybyli na część artystyczną konferencji.
03. Po krótkich powitaniach, w temat konferencji wprowadził Mirosław Grusiewicz. Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki podkreślał fundamentalne różnice między muzyką rozrywkową a artystyczną, które przyczyniają się do tego, iż pełnią one odmienne funkcje, i tłumaczył, dlaczego warto słuchać muzyki artystycznej. Przykłady muzyki rozrywkowej prezentowane były z nagrań, polską muzykę artystyczną (dzieła Ogińskiego i Chopina) wykonywał osobiście.
04. Pierwszą część koncertu inaugurującego wypełniły dzieła współczesnych polskich kompozytorów w wykonaniu Grodziskiego Chóru Bogorya, który od jego powstania w 2000 roku z wielkim powodzeniem prowadzi Marcin Łukasz Mazur.
05. W drugiej części koncertu pod dyrekcją Mirosława Ziomka wystąpił chór PZLPiT „Mazowsze”. W jego wykonaniu usłyszeliśmy – w nowych opracowaniach, z akompaniamentem fortepianu – dobrze znane melodie, takie jak: Kukułeczka kuka, Ej, przeleciał ptaszek, Świeci miesiąc, Tramblanka, Cyt, cyt, To i hola, Furman.
06. Główny panel dyskusyjny: Kultura – muzyka (polska/narodowa) – edukacja (otwartości i dialogu). Poza widocznymi na zdjęciu (od lewej) Wojciechem Bursztą, Andrzejem Białkowskim, Rafałem Ciesielskim oraz Kacprem Miklaszewskim, wzięły w nim udział Jolanta Gawryłkiewicz i Kinga Kruś. Po dyskusji panelowej był też czas na pytania z sali oraz na szerszą wymianę zdań i myśli.
07. Po południu przenieśliśmy się do kameralnej sali koncertowej wybudowanej przy starej zabytkowej części Dworu Karolin. Tu odbyły się prelekcje i pokazy Piotra Kai – Prezentacje muzyki Chopina na lekcjach szkolnych, Ryszarda Popowskiego – Covery w nauce słuchania muzyki, Mirosława Grusiewicza – Wizualizacje muzyki jako pomoc dydaktyczna, Ryszarda i Agnieszki Bryłów – „Wygrywanki” – uproszczone zapisy muzyki w nauce gry na instrumentach oraz Aleksandry Braumańkiej – Aplikacja na smartfony „Orkiestrownik”. Tu swoje oferty wydawnicze prezentowały Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, MAC Edukacja, Nowa Era.
08. Wieczorem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w widowisku muzyczno-tanecznym Kalejdoskop barw Polski, które – pod dyrekcją Jacka Bonieckiego – w pełni ukazało walory baletu, chóru, orkiestry i solistów PZLPiT „Mazowsze”. Po koncercie był czas na wspólne spotkanie i zdjęcia.
09. Warsztaty Polskie tańce narodowe i regionalne w sali baletowej prowadzili tancerze PZLPiT „Mazowsze”. W każdej grupie instruktorami były inne osoby, dlatego program zajęć w przekroju dnia był różnorodny. Niektórzy nauczyciele szczególnie zainteresowani tą formą kosztem innych warsztatów w tej sali spędzili szczególnie wiele czasu.
10. Warsztaty wokalno-chóralne Śpiewajmy z dziećmi na głosy! poprowadził Marcin Łukasz Mazur. Omawiał w nich różne sposoby wprowadzania wielogłosu, problemy związane z czystością śpiewu, ze środkami ekspresji i wyrazu.
11. Po raz kolejny na naszej konferencji Jacek Tarczyński (Muzykowanie na szkolnych instrumentach – aktywne słuchanie muzyki) prezentował swoje oryginalne i ciekawe pomysły metodyczne adresowane do młodszych dzieci.
12. Paweł Lemański (Instrumenty elektroniczne w edukacji) na swoich warsztatach przekonywał, że elektroniczne instrumenty klawiszowe mogą stanowić doskonałą pomoc dydaktyczną, objaśniał i pokazywał, jak należy z nich korzystać.
13. Konferencja zgromadziła liczne grono nauczycieli. Tylko aktywnych uczestników (nie licząc gości i osób zaangażowanych w organizację i przebieg konferencji) było 142. Stąd też pracy organizacyjnej mieliśmy sporo. Nad wszystkim czuwała p. Halina Koszowska-Kot. Bardzo nam pomagali studenci z koła Animatorzy Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS – Arkadiusz Kostecki, Martyna Krasnodębska oraz Wiola Matczuk.
14. Jak co roku towarzyszyło nam wielu partnerów i wielu wystawców przyjechało na naszą konferencję. Swoje stoiska miały między innymi Wydawnictwa Szkole i Pedagogiczne, Nowa Era, MAC, Sklep Muzyczny Pasja, DUX i Casio, które zaprezentowało szczególnie bogatą ofertę, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem.
15. Konferencja to też prywatne spotkania, rozmowy i dyskusje.
16. Wszystkich, którzy zechcieli przyjechać w tym roku na nasze spotkanie, bardzo serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za zaufanie i przybycie. Już dziś serdecznie zapraszamy na jubileuszową, X edycję Ogólnopolskiej Konferencji Metodycznej Nauczycieli Muzyki.