SNM

Zmiana siedziby SNM2023-10-29

więcej »

Wielkie podziękowania dla Pani Haliny2023-07-11

więcej »

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Czytelnia » Oceńcie sami. Fotorelacja z konferencji

Oceńcie sami. Fotorelacja z konferencji

Autor: Mirosław Grusiewicz

W dniach 22–23 kwietnia 2016 roku w Korytnicy nad zalewem Chańcza odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki pod hasłem Różnorodność metod i treści – jedność idei. Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją, przedstawiającą wybrane elementy tegorocznej imprezy.

 

 

Przed konferencją mocno podkreślaliśmy walory hotelu Cztery Wiatry, w którym zorganizowaliśmy bieżącą edycję. I rzeczywiście, jest to obiekt o dobrym zapleczu, sprzyjającym organizacji tego typu imprez. Niestety, dużym rozczarowaniem była dla nas, organizatorów, współpraca z osobami zarządzającymi hotelem. Mieliśmy do czynienia z naprawdę trudnymi i mało życzliwymi partnerami, musieliśmy więc włożyć sporo wysiłku w „robienie dobrej miny do złej gry” – tak, aby nasi Goście nie odczuli przykrych sytuacji i niedogodności. Chyba nam się to udało, ale hotelu Cztery Wiatry nad zalewem Chańcza nie polecamy nikomu.

 

 

 

Nie zawiedli za to uczestnicy konferencji. Choć rekordu tym razem nie pobiliśmy, to ponad 100 osób biorących udział w wydarzeniu daje nam powody do radości. Cieszy nas także fakt – który nie uszedł zresztą uwagi stałych bywalców konferencji – że w tym roku dało się zauważyć wiele nowych twarzy.  

 

 

 

Dopisali również partnerzy konferencji. Przybyli na nią m.in. przedstawiciele Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: Artur Szklener (dyrektor) oraz Anna Andruchowycz (kierownik Działu Edukacji). W przyszłym roku wspólnie z NIFC zamierzamy zorganizować konferencję w kompleksie pałacowym w Radziejowicach pod Warszawą. Zgodnie z sugestiami tegorocznych uczestników chcielibyśmy też zmienić jej termin na sobotnio-niedzielny pierwszej połowy maja.

 

 

 

Tym razem program nie uwzględniał przerw kawowych – uczestnicy mieli do dyspozycji catering przez cały pierwszy dzień konferencji. Przez cały dzień można było również zapoznać się z ofertą wystawców. Rozmieszczenie wszystkiego w jednym obiekcie pozwoliło na odrobinę luzu i swobodniejsze operowanie czasem. Czy udało nam się znaleźć złoty środek między programową dyscypliną a brakiem pośpiechu? Ocenę pozostawiamy naszym Gościom.

 

 

 

Duże wrażenie na uczestnikach konferencji zrobił koncert Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Diminuendo z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach, pod dyrekcją Bożeny Magdaleny Mrózek. Członkowie chóru – na co dzień gimnazjaliści – na scenie przeobrażają się w prawdziwych artystów, osoby znaczące, które dawną muzyką przekazują ważne treści, czasami żartobliwe, rubaszne, ale zawsze pełne finezji i smaku. Wszyscy słuchali młodych ludzi z wielką uwagą – ujmowali oni kompetencjami artystycznymi i szczerością wypowiedzi. W ich interpretacjach słychać było fascynację wykonywaną muzyką.

 

 

 

Aleksander Dębicz przeniósł nas w zupełnie inny, wspaniały świat dźwięku. Był to jeden z tych koncertów, które się długo pamięta i wspomina. Artysta porwał nas wszystkich skromnymi w formie i – zdawałoby się – jednorodnymi w wyrazie Inwencjami trzygłosowymi Jana Sebastiana Bacha. Ileż tam było różnych emocji, barw i nastrojów, wyrażanych tak subtelnie. Dębicz nawet nie interpretował. On powoływał tę muzykę do istnienia, napełniał salę delikatnymi, ale jednocześnie tak intensywnymi dźwiękami, że nie było w niej miejsca nawet na oddechy ludzkie, poruszenie ciała. A sprawił to w warunkach nie do końca sprzyjających – sala konferencyjna, wszyscy po całym dniu obrad, a na prowizorycznej scenie pianino hybrydowe – dobrej klasy, ale jednak niemogące równać się z fortepianem.

 

 

 

Na konferencji mieliśmy też małą, ale ważną uroczystość – oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie dla nauczycieli muzyki edukacji wczesnoszkolnej Muzyka w edukacji wczesnoszkolnej jest ważna. Konkurs dobrych praktyk muzycznych. Dwie pierwsze równorzędne nagrody otrzymały Danuta Dębska ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawie Mazowieckiej oraz Urszula Słyk z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju.

 

 

 

Jednym z warsztatów były zajęcia Reginy Wolskiej. Kilkunastoosobowa grupa ćwiczyła na środku sali; reszta nie tylko obserwowała, ale też włączała się do zajęć. Choć trzygodzinny maraton taneczno-choreograficzny mógł dać się we znaki, na twarzach – mimo zmęczenia – gościły uśmiechy.

 

 

 

Zajęcia z Lidią Bajkowską z powodu awarii jej samochodu rozpoczęły się z nieznacznym opóźnieniem, ale warto było poczekać. Z wielką charyzmą i przekonaniem mówiła ona o swoich pomysłach na uczenie gry na fortepianie dzieci najmłodszych. Jak widać, nauka ta nie ogranicza się do ćwiczeń przy instrumencie.

 

 

 

Warsztaty Agnieszki Sienkiewicz cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, i nie bez powodu. Znalazło się w nich wszystko, czego można było oczekiwać – wielość i różnorodność form, pełen profesjonalizm i autorskie pomysły, które wnosiły elementy nowości.

 

 

 

Stałym fragmentem konferencji są wycieczki. W tym roku dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Staszowie mieliśmy przyjemność zwiedzić Zespół Pałacowy w Kurozwękach i pełen średniowiecznego uroku Szydłów. Wycieczki są tym elementem, który integruje chyba nawet bardziej niż wieczorne kolacje. Jest czas razem pobyć, porozmawiać i trochę lepiej się poznać.

 

 

 

Wszystkim, którzy zechcieli przyjechać w tym roku na nasze spotkanie, bardzo dziękujemy. Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne edycje Ogólnopolskich Konferencji Metodycznych Nauczycieli Muzyki.