SNM

Zmiana siedziby SNM2023-10-29

więcej »

Wielkie podziękowania dla Pani Haliny2023-07-11

więcej »

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Czytelnia » Zapraszamy na VIII Ogólnopolską Konferencję Metodyczną Nauczycieli Muzyki pod hasłem Różnorodność metod i treści – jedność idei

Zapraszamy na VIII Ogólnopolską Konferencję Metodyczną Nauczycieli Muzyki pod hasłem Różnorodność metod i treści – jedność idei

Autor: Redakcja

 

Hotel Cztery Wiatry w Korytnicy nad zalewem Chańcza, 22–23 kwietnia 2016 roku

 

Bogactwo myśli i idei

Warsztaty, czyli cztery łyki praktyki

Atrakcje i niespodzianki

 

Organizując poprzednie edycje konferencji, nierzadko długo poszukiwaliśmy odpowiedniego tematu oraz mogących go wypełnić treści. Tym razem hasło przewodnie wykrystalizowało nam się samorzutnie – zarówno w warstwie ogólnych planów, jak i szczegółów programowych. Zachęcamy Państwa do uczestniczenia w tym wydarzeniu i podjęcia z nami kluczowych dla oświaty zagadnień. Konferencja będzie dokładnie taka, jaką chcielibyśmy mieć edukację muzyczną w Polsce – bardzo różnorodna w swojej ofercie, ale przy tym oparta na trwałych fundamentach.

 

Z jednej strony powinniśmy dążyć do tego, aby „dróg do muzyki” było jak najwięcej. Należy rozszerzać oferty edukacyjne, zarówno w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych, jak i w zakresie wszelkich innych form edukacyjnych. Należy też dążyć do tego, żeby nauczyciele mieli większą autonomię w doborze metod i treści, a uczniowie większe możliwości wyboru takich aktywności muzycznych, jakie im odpowiadają. Z drugiej strony, edukacja wymaga stałych punktów oparcia, nie tylko treści nauczania, ale i „wartości”. Potrzebuje też wyraźnego kierunkowskazu – do czego mamy wspólnie dążyć oraz w jakie kompetencje, normy i postawy mamy wyposażać uczniów. Trudno przecież nie przyznać racji Kubusiowi Puchatkowi, który twierdził: „Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, prawdopodobnie tam nie dotrzesz”. Punkty docelowe powinny być zatem jasno zarysowane. Na konferencji połączymy te dwa nurty myślenia.

 

Bogactwo myśli i idei

 

W warstwie działań praktycznych królować będzie różnorodność metod i treści. Takiej rozmaitości jeszcze nie było! Podczas warsztatów i koncertów będziemy bazować na klasycznej muzyce kultury europejskiej – zarówno tej z epoki średniowiecza, jak i współczesnej, jazzie, muzyce popularnej i elementarnej, etnicznej muzyce świata; poznamy odległe kultury i zwyczaje oraz te regionalne, na które być może nie zawsze zwracamy uwagę. Będzie o metodach nauki gry na fortepianie, flażolecie, będą inscenizacje i zabawy muzyczne, będzie taniec jako forma wyrażania swoich uczuć, myśli i emocji, będą też nowoczesne technologie oraz analiza muzycznego repertuaru szkolnego.

           

W warstwie myśli i idei będziemy poszukiwać tego, co nadrzędne i niezmienne. Pierwszego dnia konferencji przewodnikami po różnych obszarach muzycznej edukacji będą m.in. Rafał Ciesielski, Elżbieta Krzemińska, Grażyna Dziedziak, Benedykt Odya, Regina Wolska.

           

Rafał Ciesielski wygłosi wykład wprowadzający – Kanon literatury muzycznej w praktyce. Opowie w nim, czym jest kanon, jakie są jego podstawy i wyjaśni zasadność konstruowania oraz wprowadzenia do praktyki edukacyjnej; przedstawi funkcje kanonu literatury w edukacji, a także przyjrzy się funkcjonowaniu literatury muzycznej w praktyce szkolnej. Na zagadnienie to spojrzy też z szerszej perspektywy, zachęcając do refleksji nad znaczeniem słuchania muzyki i poznawania dzieł muzycznych w procesie wychowywania. Po wykładzie przewidziana jest dyskusja.

           

Elżbieta Krzemińska w swoim wystąpieniu Oddech podstawą życia, mowy i śpiewu przybliży nam znaczenie – zdawałoby się – dość prozaicznej czynności wegetatywnej, jaką jest oddychanie, oraz przedstawi możliwości jego obserwowania, kontrolowania i usprawniania. Dowiemy się też, jak poprzez opanowanie oddechu, prawidłowe, uważne oddychanie możemy bezpośrednio wpływać na nasz stan psychiczny, relacje międzyludzkie oraz zdrowie ciała, oraz poznamy ćwiczenia oddechowe prowadzące do rozluźnienia i relaksu, czyli stanów niezbędnych w fonacji mowy i śpiewu.

           

Grażyna Dziedziak podzieli się swoim doświadczeniem, które zdobyła prowadząc nagradzane w konkursach w kraju i zagranicą zespoły muzyki dawnej oraz organizując Ogólnopolskie Festiwale Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, jak również Ogólnopolskie Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej w Kaliszu. W wystąpieniu Dziecięce i młodzieżowe zespoły muzyki dawnej – ich miejsce w kształceniu powszechnym przedstawi możliwości i zalety wprowadzania do szkół zespołów muzyki dawnej. Od autorytetu w tej dziedzinie usłyszymy rady i sugestie, jak zacząć i jak dochodzić do mistrzostwa w tej aktywności muzycznej. Wypowiedź będzie połączona z koncertem na żywo młodzieżowego zespołu wokalno-instrumentalnego.

           

Po raz kolejny na konferencji będziemy gościć Benedykta Odyę – pasjonata, znawcę i eksperta w zakresie nowoczesnych technologii. Podczas prezentacji Nowości technologiczne w edukacji muzycznej opowie on o urządzeniach i programach, które według niego mogą i powinny być wykorzystywane w codziennej pracy nauczyciela muzyki, przybliży technologie wprowadzane w zamożniejszych krajach, nieobecne w polskiej oświacie, jak również te, nad którymi dopiero prowadzi się prace badawczo-wdrożeniowe.

           

Piątkowe popołudnie zdominuje Regina Wolska. W sali plenarnej poprowadzi ona dla wszystkich uczestników konferencji trzygodzinny blok warsztatów – W ogrodach sztuk. Muzyka i taniec świata łączy ludzi. Dominującym elementem tych zajęć będzie ruch i proste formy taneczne wspierane przez muzykę, plastykę, elementy teatru i dramy. Podczas zajęć uczestnicy zaznajomią się z elementami choreoterapii, przede wszystkim jednak będą mogli odczuć i uzmysłowić sobie moc i siłę twórczych działań grupowych opartych na dobrych relacjach międzyludzkich – pełnych szacunku, życzliwości, serdeczności. Nawiązując do panujących w różnych kulturach etnicznych na świecie zwyczajów i tradycji, Regina Wolska ukaże także uniwersalizm ogólnoludzkich wartości i bliskość różnych kultur.

 

 

Warsztaty, czyli cztery łyki praktyki

           

Sobota to tradycyjnie dzień warsztatów prowadzonych w grupach. Przygotowaliśmy cztery tematy.

           

Lidia Bajkowska podczas zajęć zatytułowanych Moje metody początkowej nauki gry na fortepianie zaprezentuje swoje autorskie pomysły nauczania muzyki, opracowane jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, a obecnie reaktywowane i rozwijane. Wyróżnikiem jej metod jest personifikacja nut i innych symboli muzycznych, używanie skojarzeń obrazowych oraz zabaw ruchowych i plastycznych, a także wprowadzanie do nauki gry na fortepianie opowieści i bajek, które pozwalają przybliżać określone zagadnienia i zachęcają do podjęcia działań edukacyjnych.

           

Wojciech Wietrzyński wspólnie z Justyną Szychowiak poprowadzą warsztaty Polska i bretońska muzyka o rodowodzie ludowym i sakralnym w grze na flażolecie, podczas których zapoznają z możliwościami flażoletu, przybliżą tajniki gry i nauczania na nim, zachęcą do szerszego wprowadzania tego instrumentu do praktyki powszechnej edukacji muzycznej. Podstawę działań muzycznych stanowić tu będzie popularna i ludowa muzyka polska i bretońska oraz muzyka z epoki średniowiecza. Warsztaty zostaną poprowadzone oddzielnie dla grupy początkującej i dla osób, które uczestniczyły w zeszłorocznych zajęciach lub w inny sposób opanowały podstawy gry na instrumencie. Uczestnicy posiadający flażolety proszeni są o przywiezienie ich z sobą, pozostali będą mogli po wyjątkowo niskich cenach nabyć markowe irlandzkie instrumenty firmy Feadóg.

           

Leszek Dranicki pojawi się na konferencji z zajęciami Uchylmy drzwi szkolne dla muzyki jazzowej, w ramach których zaprezentuje dwa przykładowe tematy zajęć muzycznych poświęconych bluesowi i muzyce jazzowej. Tematem pierwszych będzie blues, jego rozwój oraz wpływ na jazz i kulturę światową w ujęciu historycznym i obecnie. Drugi temat dotyczyć będzie śpiewu jazzowego, różnych jego stylów, od powstania w Stanach Zjednoczonych, poprzez erę swingu, aż do współczesnej muzyki rap. Licząc na interakcję między uczestnikami, prowadzący zajęcia szczególną uwagę poświęci elementom improwizacji. Zajęcia podobne do tych, jakie przedstawione zostaną podczas konferencji, Leszek Dranicki przeprowadza już od ponad 30 lat w ramach Małej Akademii Jazzu. Przekonując młodych ludzi do muzyki jazzowej, opiera się głównie na swoich umiejętnościach wokalnych i w zakresie gry na gitarze, dodatkowo korzysta ze światowych nagrań najwybitniejszych muzyków jazzowych.

           

Agnieszka Sienkiewicz to specjalistka w zakresie rytmiki oraz metod Orffa. Podczas warsztatów Inscenizacje i zabawy muzyczne „Zobaczyć muzykę”, które poprowadzi przy wsparciu męża Ernesta Kamila – kompozytora, aranżera, pianisty i organisty, zaprezentuje ona szereg autorskich zabaw muzycznych i inscenizacji piosenek. Na całość zajęć złoży się kilka opracowań metodycznych do znanych utworów z literatury muzycznej – w przykładach, które zaproponuje, uwaga zostanie zwrócona szczególnie na formę, kierunek linii melodycznej, puls, rytm. Uczestnicy poznają też kilka przykładów tzw. twórczego i aktywnego słuchania muzyki, nauczą się tańców ludowych w prostym opracowaniu ruchowym, autorskich piosenek „powitalnych” i „pożegnalnych” oraz zabaw z kubeczkami i innymi rekwizytami do popularnych piosenek zagranicznych.

 

 

Atrakcje i niespodzianki

           

W ramach konferencji odbędą się także trzy koncerty. W porannym zaprezentują się uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Staszowie, partnerów tegorocznej konferencji. Popołudniowy koncert będzie popisem laureata tegorocznego Festiwalu Muzyki dawnej Schola Cantorum w Kaliszu – Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Diminuendo działającego pod kierownictwem Bożeny Magdaleny Mrózek w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach. Wieczorem natomiast zapraszamy na recital pianisty młodego pokolenia Aleksandra Dębicza, który w sposób mistrzowski interpretuje dzieła Bacha, Haydna, Chopina oraz klasyków XX wieku, co doceniane jest i nagradzane na międzynarodowych konkursach pianistycznych i festiwalach. Artysta zasłynął również jako niezrównany improwizator, poruszający się swobodnie w różnorodnych stylach muzycznych, czego dowodem jest zdobycie pierwszego miejsca na międzynarodowym konkursie kompozycji i improwizacji Transatlantyk Instant Composition Contest 2013 oraz debiutancka płyta zrealizowana przez Warner Classics – Cinematic Piano, na której znalazły się autorskie utwory inspirowane filmami. Na wieczornym koncercie Aleksander Dębicz zaprezentuje swoje wszechstronne zainteresowania muzyczne.

           

Tradycyjnie w konferencji wezmą udział także liczni partnerzy, wystawcy i sponsorzy. Jest nam niezmiernie miło i czujemy się zaszczyceni, że w organizację naszych spotkań od lat angażują się tak zacne instytucje, jak Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Polska Rada Muzyczna. Po raz kolejny będziemy gościć Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz firmę Zibi SA – przedstawiciela marki Casio oraz Steinway & Sons. Ważne miejsce w tegorocznym wydarzeniu zajmą firmy fonograficzne: Warner Music Poland i Dux, wydawnictwa edukacyjne i muzyczne, w tym: WSiP, Nowa Era, Operon, Gawa, Wydawnictwo Szkolne PWN, Grupa Edukacyjna MAC, Pani Twardowska, Impuls, Polihymnia, oraz sklepy muzyczne, w tym Salony Muzyczne Pasja.

           

Liczymy na to, że partnerzy jak co roku zaplanowali dla Państwa liczne niespodzianki i upominki. Uczestnicy konferencji z pewnością mogą liczyć na gratisy – zarówno te przygotowane dla wszystkich, jak i do wygrania w loterii. Dodatkowo po okazyjnych cenach będzie można zakupić nuty, materiały edukacyjne, instrumenty i sprzęt muzyczny.

 

Kolejna atrakcja, jaką mamy w planach, to zorganizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Staszowie wycieczka krajoznawcza po okolicy, w której znajdują się m.in. Zespół Pałacowy Kurozwękach oraz Zamek Królewski w Szydłowie. A jeśli pogoda dopisze, wybierzemy się również w rejs statkiem wycieczkowym po zalewie Chańcza.

 

***

 

Wszystkich, którzy na kilka konferencyjnych dni nie chcą się rozstawać z bliskimi osobami, informujemy, że istnieje możliwość przyjazdu z rodziną i znajomymi oraz przedłużenia pobytu. Hotel jest duży, pięknie położony nad zalewem Chańcza, w otulinie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego. W tym dbającym o wysoki standard i zapewniającym komfort obiekcie czeka na gości bogata oferta rekreacyjna: kryty basen, wyposażony w dysze masujące, przeciwprądy, jacuzzi, brodzik dla dzieci z cieplejszą wodą oraz fontanną, korty tenisowe, sprzęt sportowy i rekreacyjny, w tym bilard i tenis stołowy. Można też skorzystać z sauny fińskiej oraz łaźni parowej.

           

Zapraszamy w kwietniu do Hotelu Cztery Wiatry! Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas będą Państwo kiedyś wspominać nie tylko jako przyjemny, ale też inspirujący.